Semestr: zimní 2024/25 Přednáška:
St 17:20, S4 Stránka v SIS: NSWI133 Zakončení:
Zápočet
Série přednášek představitelů komerčních společností na aktuální technická nebo softwarově-inženýrská témata.
Předmět je každý semestr sestavován z aktuálních přednášek, které jsou prezentovány zástupci komerčních, především softwarových společností.
Témata jsou technického nebo softwarově-inženýrského rázu a čerpají z odborné praxe dané společnosti.
Studentům by tyto přednášky z praxe měly poskytnout novou perspektivu na teoretické znalosti získané během svého studia.
Přednášky mohou navštěvovat také studenti, kteří předmět nemají zapsán, i zájemci z okruhu laické a odborné veřejnosti (až do vyčerpání kapacity posluchárny).
Protože budova MFF UK na Malostranském náměstí není již volně přístupná pro nefakultní veřejnost, nemáte-li čipovou kartu UK, požádejte prosím službu na recepci, aby vás do budovy pustila za účelem návštěvy přednášky z cyklu Firemní semináře.
V rámci předmětu vystupují členové partnerského programu MFF UK, ale předmět je otevřen všem společnostem, které dovedou nabídnout zajímavou odbornou přednášku.
Termín
V zimním semestru 2024/2025 se přednášky konají v posluchárně S4 (budova MFF UK na Malostranském náměstí 25, Praha 1)
standardně ve středu od 17:20 do 18:50.
Harmonogram přednášek je vždy aktuálně uveden na tomto webu.
Pro přiblížení dalších možných témat firemních seminářů si můžete prohlédnout seznam předchozích přednášek za poslední tři akademické roky.
Podmínky udělení zápočtu
Zápočet bude udělen těm studentům, kteří se zúčastní alespoň 50 % konaných seminářů a zároveň do konce zkouškového období daného semestru odevzdají hodnocení předmětu a jednotlivých přednášek (formou eseje v rozsahu asi 2 stran textu formátu A4).
Předmět nelze zapisovat opakovaně, ale zájemci o konkrétní přednášky mohou předmět navštěvovat i bez zapsání.
Kontakt
Pokud máte libovolný dotaz nebo připomínku, můžete kontaktovat organizátora přednášek Pavla Parízka.
In this seminar, Igor Sakhnov, who leads Microsoft Entra ID (previously known as Azure Active Directory), will explore architectural patterns for global resilience in large-scale cloud systems. Drawing from his experience with Microsoft's identity platform, Igor will walk through significant incidents and outages that shaped Microsoft's cloud and identity stack architecture. He'll discuss multi-regional architecture, partitioning and sharding into cells, and techniques for distinguishing noise from signal in complex systems. Attendees will gain insights into common failure modes in modern distributed architectures and learn strategies for building robust, globally resilient cloud services.
Tato přednáška bude mít ekonomický a kreativní přesah. Richard Stiebitz je lektorem kurzů o řízení multimediálních projektů na VŠE Praha - Katedra multimédií (KME) a současně je creative director v Agentury GEN a marketingovým specialistou pro firmu Uneeqly. Provede vás způsobem budování značky Uneeqly a jejím vývojem v praxi. Od aplikace po platformu. Od prvotního startupového nápadu až po přechod do reálného byznysu. Od verze B2C po verzi B2B.
Uneeqly je platforma zaměřená na digitalizaci regionů, destinací a místního podnikání. Nabízí řešení pro destinační agentury, podnikatele a uživatele, aby mohli snadno vytvářet věrnostní programy a zlepšovat interakci s návštěvníky pomocí aplikace. Uneeqly umožňuje rychlé zavedení a správu věrnostních programů bez potřeby složitého vývoje aplikací. Mezi naše zákazníky jsou jak malé společnosti, tak například regiony Posázaví, Pošumaví či Hostýnsko.
V této přednášce se Petr Svoboda, CEO CodeNOW, zaměří na to, jak IT strategie naplňují byznysové cíle a jak se obchodní požadavky překlápějí do IT architektury, která následně otevírá cestu k mikroservisům. Vysvětlí důležitost připravenosti týmů, jejich autonomie a kooperativní kultury. Na příkladech z praxe odhalí klíčové „aha momenty” pro úspěšnou transformaci. CodeNOW je cloud native platforma pro vývoj softwaru, která abstrahuje komplexitu mikroservisní vývoje. CodeNOW je součástí společnosti Stratox, jejíž tým odborníků pomáhá organizacím optimalizovat vývojové procesy s využitím metodologií a přístupů, jako jsou DDD, team topologies, mikroservisní architektura a agilní vývoj.
Jak a proč postavit datovou platformu v malé firmě? Co se musí změnit, když firma vyroste? Kdo potřebuje analytiku a jakou? Na jaká rozhodnutí mají vliv technologie a na jaká organizační struktura a firemní kultura? A jak s tím vším zamíchá strojové učení?
Lehký úvod do toho, proč banky a velké společnosti zaměstnávají své vlastní etické hackery. Co by měl umět etický hacker, aby byl přínosem pro svého zaměstnavatele, jakým způsobem se vloupává do banky (když to nejde dveřmi, zkus to oknem) a otázky (možná i odpovědi) na závěr.
Java je široce používaná platforma pro vývoj a běh programů. JDK je sada nástrojů pro vývoj aplikací pro platformu Java. JDK je v současné době vyvíjeno otevřeným způsobem ve formě OpenJDK. Pojďme se spolu podívat jak vývoj (Open)JDK probíhá!
Prezentace „Digging Deep for Performance“ se zabývá optimalizací softwaru v oblasti algoritmického obchodování. Mgr. Petr Filipský ze společnosti Qminers sdílí praktické zkušenosti týmu C++ vývojářů při řešení výzev spojených s efektivním využitím moderního hardwaru za účelem minimalizace latence a maximalizace propustnosti. Dále se věnuje metodám měření výkonu, jako je samplování, instrumentace a emulace, a zdůrazňuje potřebu jejich kombinace pro získání spolehlivých a opakovatelných výsledků. Prezentace pokrývá programovací techniky jako Data-Oriented Design, Branchless Programming a Cache-Friendly Programming a zdůrazňuje význam správné volby datových struktur a programovacích postupů pro dosažení maximální efektivity kódu.
What does it take to implement a client facing UI component that is both easy to work with and reliable when it comes to processing floating point numbers? Can one pick an existing open-source package and avoid reinventing the wheel? Or not exactly? In his talk Dmitry Mashkov, a lead front-end engineer at JetBrains, is going to share his experience of building such a component. He will reveal technology limitations and obstacles he met on that journey and what trade-offs front-end developers sometimes have to make to guarantee a working solution.
V rámci přednášky probereme důvody, proč pro safety-critical a mission-critical nasazení (například v automobilovém a leteckém průmyslu, pro práci s tajnými daty apod.) není možné použít běžné operační systémy typu GNU/Linux či Windows, ale je potřeba zcela jiná a principiálně spolehlivější softwarová architektura. Kromě technických specifik jako certifikace a verifikace probereme také další aspekty fungování společnosti Kernkonzept, která stojí za vývojem mikrojádrového operačního systému L4Re, včetně zcela praktických záležitostí typu vzdálená práce.