Obsah

Dotazy a konzultace

Pokud vám něco, co říkám, nebude jasné, ptejte se. Ideálně hned, dokud je to aktuální. Je velmi pravděpodobné, že v učebně sedí několik dalších lidí s úplně stejným dotazem, ale bojí se zeptat. Nebojte se. Cvičení je pro vás. Cílem je, abyste látku pochopili, ne abych ji já jen zbytečně odvykládal.

Pokud se stydíte zeptat, nebo je váš dotaz moc dlouhý či kontroverzní, můžete se zeptat po skončení cvičení. V tomto čase většina ostatních studentů už odejde a zůstanou jen ti, kteří se mnou chtějí něco řešit.

Pokud by někdo chtěl něco dovysvětlit nebo se mu nedařilo a chtěl by probrat cokoliv jiného, napište mi email a domluvíme se na termínu konzultace.

V čem budeme programovat a jak to nainstaluju

Na první přednášce bude ukázka použití interpretu Pythonu z příkazové řádky, potom jednoduché prostředí IDLE, které se instaluje společně s Pythonem a nakonec Visual Studio, ve kterém bude probíhat zbytek přednášek. Já budu na cvičení používat Visual Studio Code, což je textový editor inspirovaný Visual Studiem, ale podstatně menší a hlavně běží i na Linuxu a macOS. Taky si nejspíš ukážeme PyCharm od JetBrains, který můžete jako studenti používat zdarma. Pokud už máte nainstalovaný nebo oblíbený jiný editor (Atom, Sublime, …), problém s tím nemám.

Na počítačích v učebně jsou všechny potřebné nástroje už nainstalované. Pro přihlášení použijte stejné jméno a heslo jako do SISu.

Instalace VS Code

  1. Nainstalujte si Python 3.
  2. Nainstalujte si Visual Studio Code.
  3. Přidejte si do VS Code rozšíření pro Python (rozšíření se do VS Code přidávají v levém panelu v ikoně Extensions nebo přes odkaz z webového prohlížeče).

Stejné pokyny v angličtině najdete taky v dokumentaci VS Code.

ReCodEx

Domácí úkoly z obou cvičení budou zadávány a odevzdávány pomocí systému ReCodEx.

Jak rozchodit ReCodEx:

  • Jděte na https://recodex.mff.cuni.cz/login.
  • V sekci Přihlásit se pomocí externí služby klikněte na Ověřit uživatele.
  • Přihlaste se pomocí Centrální Autentizační Služby (CAS CUNI). Jméno a heslo jsou stejné jako do SISu.
  • V menu vlevo dole je položka SIS Integrace. Tam se přidejte do skupin Algoritmizace a Programování 1 (programování má dvě skupiny – jednu na domácí úkoly a jednu na práci na cvičeních).

Chci se procvičovat doma a nevím jak

Středoškolská soutěž Kasiopea má archiv domácích kol, kde se obtížnost úloh stupňuje od velmi lehkých k velmi náročným.

Korespondenční seminář z programování má online k dispozici nejen úlohy, ale i kuchařky vysvětlující nejrůznější oblasti algoritmizace, diskrétní matematiky a spousty dalších užitečných oblastí. Lehčí úlohy najdete v začátečnické kategorii.

Průvodce labyrintem algoritmů je kniha (dostupná online) shrnující látku předmětů Algoritmizace, Algoritmy a datové struktury I a Algoritmy a datové struktury II. Její úvodní kapitoly rozebírají paměťovou a časovou složitost, binární vyhledávání, Euklidův algoritmus, třídění, haldy apod.

Přístup k souborům na školních počítačích

Pokud pracujete na školních počítačích a chtěli byste k vytvořeným souborům mít přístup i z domova, jde to poměrně snadno – stačí je uložit na AFS:

  • na Windows ukládejte soubory na disk Z: (měl by se připojit automaticky po přihlášení; pokud ho nevidíte, spusťte skript sshfslogin, který je na ploše),
  • na Linuxu do svého domovského adresáře.

Z domova pak k AFS můžete přistupovat pomocí vzdáleného přístupu k počítačům v laboratoři Rotunda (co dalšího s nimi můžete dělat se dozvíte zde):

  • na Windows třeba pomocí WinSCP
    • vytvořte si Nové spojení (New Connection), protokol: SFTP, hostitel (host): u-plXX.ms.mff.cuni.cz (místo XX zadejte číslo z rozsahu 0–11), jméno a heslo jako do SISu
  • na Linuxu se můžete připojit pomocí SSH: ssh LOGIN@u-plXX.ms.mff.cuni.cz (místo LOGIN dejte vaše přihlašovací jméno, místo XX číslo z rozsahu 0–11), kopírovat soubory můžete třeba pomocí SCP.