Firemní semináře (archív přednášek)

Toto je seznam přednášek předmětu Firemní semináře ve předešlých semestrech za poslední tři akademické roky. Můžete se také podívat na seznam aktuálních firemních seminářů.

Letní semestr 2019/2020

Datum Přednášející Téma Poznámka
26. února 2020 Václav Pech (JetBrains) Programujme doménově ( abstrakt )

Zimní semestr 2019/2020

Datum Přednášející Téma Poznámka
9. října 2019 Lukáš Hermann (MANTA) Teorie a praxe analýzy datových toků ( abstrakt )
16. října 2019 Karel Rymeš (Microsoft) Revocations in Complex Systems ( abstrakt )
23. října 2019 Philipp Lengauer (Dynatrace) Unbiased Allocation Profiling ( abstrakt ) anglicky
6. listopadu 2019 Pavel Bartůšek (SYSGO) Vývoj security a safety-critical operačního systému PikeOS v Praze ( abstrakt )
13. listopadu 2019 Jan Široký & Jiří Helmich (Mews Systems) Changing hospitality industry from Prague ( abstrakt )
20. listopadu 2019 Tomáš Poch (AppDynamics) APM z pohledu vývojáře ( abstrakt )
27. listopadu 2019 Pavel Šimek (ŠKODA AUTO) Škoda Auto - IT governance a security ( abstrakt )
11. prosince 2019 Miloš Broulík & Milan Mrázek (Barclays) Jak být úspěšným vývojářem ve velkém týmu a hlubší zanoření do NLP problému ( abstrakt )
18. prosince 2019 Ondřej Šerý & Luboš Pokorný (H2O.ai) The open source leader in AI ( abstrakt )

Letní semestr 2018/2019

Termín Přednášející Téma Abstrakt
6. března 2019 Václav Pech (JetBrains) Programujme doménově Tak, jako lidé zefektivňují svoji vzájemnou komunikaci pomocí odborných výrazů a slangů, doménově-specifické programovací jazyky (DSL) zefektivňují komunikaci lidí s počítačem. Pojďme se společně podívat, jak pomocí JetBrains MPS, open-source nástroje pro tvorbu programovacích jazyků, efektivně navrhovat jazyky specifické pro domény jako jsou bio-informatika, medicína, pojišťovnictví, embedded software, daňová legislativa či složité výrobní procesy. Kromě nezbytné teorie a několika praktických ukázek definice jazyků zhlédnete konkrétní příklady použití DSL u některých našich zákazníků. Dozvíte se také o výhodách projekčního editoru, o modularizaci jazyků a o generátorech kódu. Věřím, že vám přednáška poskytne nové podněty a rozšíří vám technické obzory.
13. března 2019 Michal Bída (IBM) Watson Assistant AI for business je nový trend v komerční sféře. Co to vlastně znamená a je to jenom další marketingový tah? A jak s tím souvisí chatboti? Přednáška uvede problematiku chatbotů a představí platformu Watson assistant umožňující jejich vývoj (nejen) pomocí grafického rozhraní.
20. března 2019 Lukáš Hermann (MANTA) Teorie a praxe analýzy datových toků Na příkladu nástroje Manta Flow ukážeme, k čemu se dají v praxi využít teoretické předměty, jako třeba parsování (analýza SQL), výroková logika (podmíněné datové toky) a teorie grafů (grafové databáze). Pro každou z těchto oblastí popíšeme konkrétní problémy, na které jsme narazili při vývoji Manta Flow, a možné způsoby řešení.
3. dubna 2019 Jiří Schejbal (Alza.cz) Vývoj robustních informačních systémů S růstem businessu roste komplexita, nároky na rychlost a kvalitu služeb nosných informačních systémů. Jak správně propojit business s technologiemi a proč by IT mělo být v roli katalyzátoru a disruptora businessu, nikoli pouze jako dodavatele? Kam až lze zajít s monolitickou architekturou a kdy a jak je potřeba zmigrovat na architektury jiné? Předmětem přednášky by mělo být získání odpovědí na tyto otázky v kontextu témat udržitelnosti, škálovatelnosti, bezpečnosti, propojení s HW, spolupráce s businessem, plánování priorit vůči omezeným IT kapacitám a někdy až nezdravých závislostech na IT. Jednotlivá témata budou ilustrována na reálných příkladech z vývoje největšího českého eshopu, který si in-house systémy vyvíjí sám.
10. dubna 2019 Michal Vaněk (Avast) Tak trochu jiný pohled na testování a kvalitu software Co pro vás znamená kvalita a testování software? Jedná se o pouhé klikání nebo je tam možné najít i něco víc. Automatizace v testování se stala standardem, schopnost algoritmizovat a programovat samozřejmostí. Proč může být pro mě obor zajímavý, když je mým zájmem teoretická informatika a umělá inteligence. Jak bude vypadat QA engineer budoucnosti, kterému budoucí rozvoj umělé inteligence spíše práci přidá než sebere. Na tohle všechno se můžete těšit na přednášce o tom, jak testujeme software pro 200 milionů uživatelů.
17. dubna 2019 Jan Široký & Jiří Helmich (Mews Systems) Building Global SaaS Platform What are the challenges when building a global platform to be used by clients all over the world? How we solved them and scaled from 3 employees and no clients, to a company with 200 employees and more than 800 hotels using our platform in 6 years. We will talk about how we take advantage of cloud architecture and other service providers, and how we try to keep the "matfyz culture" while growing the team that was originally made up of students of MFF UK.
24. dubna 2019 Josef Bouška (Seznam.cz) Distribuované systémy v praxi Na příkladu výdeje reklamy si ukážeme, co vše se musí na pozadí odehrát, aby se v browseru zobrazil vyrenderovaný inzerát. Dozvíte se, jak fungují distribuované systémy v praxi a s jakými problémy se lze setkat při vývoji systémů, které jsou pod zátěží od stovek až po desetitisíce requestů za sekundu, latence odpovědí se počítají v milisekundách a načítané objemy entit z databází jsou v milionových řádech. Ukážeme si jaké jsou možnosti škálování takových systémů a jakým způsobem lze rozkládat zátěž co do množství requestů, či uživatelských dat.
15. května 2019 Filip Vondrášek, Xeniya Vondrášková & Jan Gehr (Bohemia Interactive) Datově orientovaný model / Spojitý šum v praxi Přednáška se bude skládat ze dvou částí. V jedné si rozebereme rozdíly mezi objektově a datově orientovaným programovaním, řekneme si, kde a na co je jaký druh programování vhodnější, a na příkladech z herního vývoje si ukážeme, co v praxi znamená lokalita dat a jak může ovlivnit výkon. V druhé části si ukážeme implementaci spojitého šumu v jedné dimenzi (C#) a využití Perlinova šumu na generovaní pseudonáhodného terénu podobně jako ve hře They are billions.
22. května 2019 Jan Čurn (Apify) Jak se buduje globální tech startup z Prahy Apify je cloudová platforma pro automatizaci webu, která umožňuje přeměnit libovolnou webovou stránku na API. Na této přednášce se dozvíte, jaké nástrahy musí překonat dva matfyzáci, kteří se rozhodnou takovou službu vybudovat. Povíme si podrobnosti o našem technology stacku (AWS, MongoDB, Docker, headless Chrome, ...), ale také o věcech, o kterých nám ve škole nic neřekli - jak z kusu kódu udělat produkt, jak sehnat zákazníky a investory, o hiringu, patentových trollech a jaké to je projít akcelerátorem jako je Y Combinator Fellowship.

Zimní semestr 2018/2019

Termín Přednášející Téma Abstrakt
10. října 2018 Tomáš Poch (Micro Focus) Jak využít Kubernetes v tradičně dodávaném enterprise produktu Kubernetes je aktuálně nejpoužívanější systém pro orchestraci kontejnerů. Typicky je používán v cloudovém prostředí, ale my ho používáme v jiném kontextu. V přednášce přiblížím obecné principy, naše motivace, přínosy i překážky které bylo třeba překonat.
17. října 2018 Slavoj Písek (Diebold Nixdorf) Automatické testování jako součást vývojového cyklu Svět programování se mění závratnou rychlostí, co platilo ještě vloni pomalu neplatí, co platilo před 5 lety, nikoho nezajímá. Co však zůstává, jsou požadavky na kvalitu, a proto se i proces testování musí přizpůsobovat novým trendům. To však není vždy tak přímočaré a snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Tato přednáška se věnuje úskalím automatizovaného testování v agilním světě softwarového vývoje.
24. října 2018 Jakub Háva (H2O.ai) Sparkling Water: The Next Generation of Machine Learning on Apache Spark Sparkling Water integrates the H2O open source distributed machine learning platform with the capabilities of Apache Spark. It allows users to leverage H2O's machine learning algorithms with Apache Spark applications via Scala, Python, R or H2O's Flow GUI. In this talk we introduce the basic architecture of H2O and Sparkling Water, and provide an overview of the available features. The talk will also include a live demo showing how to integrate H2O algorithms into Apache Spark pipelines.
31. října 2018 Václav Pech (JetBrains) JetBrains MPS - DSL with pleasure Pojďme společně nahlédnout za oponu a ukázat si základní principy, na kterých stojí návrhy programovacích jazyků, překladačů a IDEček. Zaměříme se hlavně na tvorbu doménově-specifických jazyků a za průvodce si zvolíme open-source nástroj JetBrains MPS. Objasníme si základní pojmy, jako abstraktní syntaktické stromy, meta-modely či generátory kódu. Náš postup bude poněkud neortodoxní, protože MPS využívá princip projekčního editoru, který obchází proces parsování textu. Porovnáme výhody a nevýhody takového přístupu, prozkoumáme několik různých druhů užitečných notací, které tento přístup umožňuje, a prodiskutujeme možnosti vzájemného kombinování jazyků.
7. listopadu 2018 Vojtěch Král & Milan Mrázek Machine Learning in Industry We would like to bring closer to the audience the variety of machine learning domains we have been working on in Prague. The first portion of the talk will be focused on the topic of recommender systems and besides mathematical background we'll bring examples and stories also from the industry leaders such as Netflix or Google. Once you know how to recommend to clients we will follow with enhancing the email campaigns or traditional text-matching search. Last but not least we will talk about sentiment analysis and using alternative data sets.
14. listopadu 2018 Pavel Bartůšek (SYSGO) Vývoj safety-critical operačního systému PikeOS v Praze Pro řízení safety a security kritických embedded nebo IoT systémů v letadlech, vlacích, metru, autech nebo satelitech je nutné použít vhodný operační systém zaručující kromě jiného i definovanou dobu odezvy a bezpečné oddělení úloh s různou úrovní bezpečnosti. SYSGO je leader v této oblasti na Evropském trhu. V přednášce se dozvíte jak takový operační systém funguje a jak probíhá jeho návrh, vývoj a testování v Praze.
21. listopadu 2018 Jan Čurn (Apify) Jak se buduje globální tech startup z Prahy Apify je cloudová platforma pro automatizaci webu, která umožňuje přeměnit libovolnou webovou stránku na API. Na této přednášce se dozvíte, jaké nástrahy musí překonat dva matfyzáci, kteří se rozhodnou takovou službu vybudovat. Povíme si podrobnosti o našem technology stacku (AWS, MongoDB, Docker, headless Chrome, ...), ale také o věcech, o kterých nám ve škole nic neřekli - jak z kusu kódu udělat produkt, jak sehnat zákazníky a investory, o hiringu, patentových trollech a jaké to je projít akcelerátorem jako je Y Combinator Fellowship.
28. listopadu 2018 Jaroslav Tulach (Oracle) Forget Go! Go, Java go! SubstrateVM je malá, avšak důležitá část virtuálního stroje GraalVM. Je to systém pro generovaní spustitelných EXE souborů z běžných Java aplikací a pro snadný přístup k Céčkovým datovým strukturám z takovýchto programů. Tato kombinace dvou odlišných světů spojuje výhody programovacího jazyka Java a efektivity nativních řešení. Díky snadnému přístup k Céčkovým API lze snadno přistupovat k funkcionalitě operačního systému. Z Javy pak získáváme automatickou správu paměti Java objektů. Díky tomu je snadné psát spolehlivé, rychle startující aplikace vyžadující jen málo paměti. Podívejme se jak jednoduché je proměnit vaši Java aplikaci v nativní EXáč! Pojďme prozkoumat jak takové soubory zlepší běh na serverech umístěných v oblacích. Pojďme vyzkoušet interoperabilitu mezi Javou a Céčkem. Začněme používat Javu tam, kde nízkoúrovňové jazyka jako je C či Go bývaly potřeba. Udělejme z Javy univerzální jazyk!
5. prosince 2018 Jiří Kratochvíl (SAP Concur) Cloudové technologie - Jemný úvod do technologie Docker Doby, kdy systémový administrátor musel na každý server ručně instalovat jednotlivé aplikace, je už naštěstí dávno pryč. Zejména při představě, že tento krok musel už předtím udělat vývojář aplikace, tester a řada dalších, je snadné si představit, kolik taková činnost stojí času a také peněz. Navíc při představě, že každý používá jiný operační systém nebo alespoň jinou konfiguraci, je snadné si představit, jaké problémy nás mohou potkat. Vlastně není potřeba si to představovat, protože řada z nás tento scénář prožívá dnes a denně. Nebo jiná noční můra systémového administrátora. Aktuální "železo" už nepostačuje požadavkům na vývoj a je potřeba upgradovat. V kanceláři máte zbrusu nový server a nezbývá nic jiného než jej jen nakonfigurovat. Instalace systému, databáze, aplikačních serverů, nastavení zabezpečení a hromada dalších kroků vám zajistí "příjemně" strávený den. Pojďme to zkusit dělat jinak - chytřeji. Využijme prostředků pro automatizaci vaší infrastruktury, jejím jedním z představitelů je právě Docker. Používejte stejné nastavení vašeho deploymentu, a to jak pro vývojáře na jejich pracovních stanicích, pro testery a samozřejmě i na produkčním prostředí. Vše automatizovaně a bez složitého konfigurování. V této přednášce vám představím krásu, jednoduchost a zároveň sílu tohoto nástroje. Během pěti minut nainstalujeme redakční systém, dedikovanou databázi a to vše spustíme jediným příkazem!
12. prosince 2018 Josefina Mádrová (NCR) Pracovní pozice v softwarovém vývoji Zajímalo by vás, co všechno je potřeba k tomu, aby se váš kód vůbec dostal z IDE na produkční stroje, a jak celý ten proces vypadá? Pro malý program jistě zvládnete obstarat všechny kroky sami, ale od určitého měřítka na to jeden člověk nestačí. Povíme si také něco o tom, s jakými lidmi budete pracovat na denní bázi, pokud se rozhodnete jít spíše do praxe než do akademické sféry, a že práce developera vlastně nemusí být ta jediná kariéra, na kterou se připravujete.
19. prosince 2018 Milan Kratochvíl (PROFINIT) Big Data a real-time zpracování dat Stále častěji se v praxi setkáváme s Big Data technologiemi. V přednášce seznámíme studenty s typickým použitím těchto technologií v reálných projektech. Big Data technologie už pevně vykročily z oblasti batchových úloh a stávají se vhodným nástrojem použitelným i pro zpracování velkých toků dat v reálném čase. Popíšeme konkrétní use casy z realizovaných projektů a výhody a nevýhody real-time, resp. batch zpracování.

Letní semestr 2017/2018

Termín Přednášející Téma Abstrakt
28. února 2018 Slavoj Písek (Diebold Nixdorf) Automatické testování jako součást vývojového cyklu S nástupem agilních metodik získává na důležitosti i otázka testování a jeho efektivní začlenění do vývojového cyklu. Proces zavádění agilního testování a jeho automatizace není vždy tak přímočarý a snadný, jak by se mohlo na první pohled zdát. V této přednášce se posluchači dozví, že přes všechny své výhody dokáže automatizované testování pěkně potrápit vývojáře i manažery.
7. března 2018 Jaroslav Tulach, Martin Balín (Oracle) GraalVM – Polyglot Virtual Machine postavená na JVM Vývoj software v současnosti neprobíhá v jednom programovacím jazyce. Nová SW řešení i rozšíření stávajících často používají různé programovací jazyky ať již vynuceně nebo proto, že jeden jazyk je vhodný pro backend zpracování dat a jiný pro front end běžící v prohlížeči. V této přednášce se podíváme jak jsme k řešení tohoto problému přistoupili v Oracle Labs za pomoci nové virtual machine GraalVM. Graal VM je napsaná v Javě nad standartním JDK a umožňuje implementaci různých, především skriptovacích jazyků a jejich spolupráci na daty. Projdeme architekturu GraalVM, hlavní součásti a to jak jsme řešili nově vzniklé problémy. Bude i demo.
14. března 2018 Nela Smržová (freelancer) Jak se živit jako IT freelancer Být „ajťákem na volné noze“ otevírá nové možnosti jak si organizovat čas, práci, osobní život a rozvoj. Jde to ale ruku v ruce s větší odpovědností a disciplínou. Na této přednášce se vám pokusím nastínit, jak přežít freelancing a stát se navíc člověkem, který není jen zdrojem, ale i cenným článkem softwarového vývoje, i když zrovna neprogramuje od 9 do 5 a občas zmizí pracovat z exotické země.
21. března 2018 Václav Pech (JetBrains) JetBrains MPS – DSL with pleasure Pojďme společně nahlédnout za oponu a ukázat si základní principy, na kterých stojí návrhy programovacích jazyků, překladačů a IDEček. Zaměříme se hlavně na tvorbu doménově-specifických jazyků a za průvodce si zvolíme open-source nástroj JetBrains MPS. Objasníme si základní pojmy, jako abstraktní syntaktické stromy, meta-modely či generátory kódu. Náš postup bude poněkud neortodoxní, protože MPS využívá princip projekčního editoru, který obchází proces parsování textu. Porovnáme výhody a nevýhody takového přístupu, prozkoumáme několik různých druhů užitečných notací, které tento přístup umožňuje, a prodiskutujeme možnosti vzájemného kombinování jazyků.
28. března 2018 Roman Pichlík (Zonky) Svět mikroslužeb Mikroslužby se staly svatým grálem architektury webových aplikací. V Zonky na architekturu mikroslužeb migrujeme stávající monolitické řešení a cestou jsme posbírali zkušenosti, které si nechceme nechat pro sebe. Přednáška představí krom základů tvorby microservice architektury také strasti ale i slasti jejího provozování a monitoringu. Povíme si také něco o udržování kontraktů mezi mikroslužbami, tak aby se nám vše nerozpadlo pod rukama.
4. dubna 2018 Lukáš Simandl (Concur) Agile/SCRUM a jeho použití v praxi Přednáška na téma Agile/SCRUM. Stručný vhled do světa agilního vývoje, filosofie a agilního přístupu k vývoji softwaru. Osvětlení, co to znamená být skutečně "agilní" a nespoléhat se jen na rozhodnutí manažerů. Jak velké společnosti "řídí agilní týmy" a proč má smysl uplatňovat agilní přístup v praxi.
11. dubna 2018 Michal Kecera, Vladislav Severa (Ernst & Young) Machine Learning případová studie na téma udržení zákazníků Jakým výzvám čelí firmy v oblasti udržení zákazníků a jak může Machine Learning pomoci? Které algoritmy jsou používány a jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Jaké Data Science best practice aplikovat v podobných případech? Budeme se zabývat také praktickými hledisky při implementaci.
18. dubna 2018 Vojtěch Král (Barclays) Recommender systems What if a system could predict what you would love and what you would want without asking you? For example, YouTube does it by recommending videos for you to watch. Facebook does it by recommending posts for you to read. If you are curious to find out more about recommender systems, come to this presentation. I will give you an overall general introduction into recommender systems covering algorithms as well as other areas that are important when putting together a successful recommender system. No prior knowledge of recommender systems is expected.
25. dubna 2018 Pavel Müller, Jaroslav Dufek (AspectWorks) Aspekty vývoje pro moderní SaaS/PaaS řešení Moderní Software as a Service a Platform as a Service řešení jsou mezi firmami stále populárnější pro své očividné přednosti. Poskytovatelé SaaS a PaaS staví na multi-tenantní architektuře, která s sebou přináší celou řadu aspektů, které musí implementátor brát v potaz. Rádi bychom zprostředkovali své zkušenosti s vývojem pro aktuálně světově nejpopulárnější cloud CRM platformu a předního poskytovatele PaaS - Salesforce.com. V rámci přednášky rovněž představíme samotnou Salesforce.com platformu a produktové portfolio, společně se podíváme na problematiku pravidelných upgrade, dotkneme se témat deklarativního vs. klasického vývoje a vysvětlíme, co vše vývojář musí uvažovat a respektovat, pokud dodává pro moderní cloud platformu.
2. května 2018 Kateřina Pastirčáková, Jaromír Šulc (PTT Software) Software pro plánování MHD Začínali jsme vyhledávacími algoritmy a matematickým modelováním v dopravě, dnes již vytváříme enterprise řešení pro komplexní plánování provozu MHD a jeho vyhodnocování. Vedle grafických nástrojů a obecné SW podpory implementujeme i aktuálně nejlepší známé algoritmy (optimalizace plánování oběhů vozidel a řidičů, minimalizace přejezdů, vlastní verze IDOSu). V této přednášce představíme architekturu našeho SW, vyhledávače spojení a optimalizačních nástrojů.
9. května 2018 Martin Bydžovský (Socialbakers) Mesos – provozování highly available aplikací Jak automatizovaně nasazovat a spravovat stovky procesů, workerů, aplikačních backendů a přitom neřešit alokaci zdrojů. Jak dynamicky balancovat síťový provoz mezi jednotlivýma instancema. Taky trochu o Dockeru a HAProxy.
23. května 2018 Beáta Jakubcová, Tomáš Horáček (CN Group CZ) Elm: funkcionální front-end v praxi Elm je čistě funkcionální jazyk, který patří do rodiny ML. V současnosti se dá použít pouze k vytváření webových aplikací, ale to nevadí, protože i tak nabízí spoustu zajímavých vlastností, které jsou vzorem pro jiné jazyky. Jaké výhody a nevýhody má striktní staticky typovaný jazyk na front-endu? Jak to, že v Elmu není možné narazit na runtime exception? Co znamená "make impossible state impossible"? A co to je "compiler-driven development"?

Zimní semestr 2017/2018

Termín Přednášející Téma Abstrakt
18. října 2017 Kateřina Pastirčáková, Jaromír Šulc (PTT Software) Software pro plánování MHD Začínali jsme vyhledávacími algoritmy a matematickým modelováním v dopravě, dnes již vytváříme enterprise řešení pro komplexní plánování provozu MHD a jeho vyhodnocování. Vedle grafických nástrojů a obecné SW podpory implementujeme i aktuálně nejlepší známé algoritmy (optimalizace plánování oběhů vozidel a řidičů, minimalizace přejezdů, vlastní verze IDOSu). V této přednášce představíme architekturu našeho SW, vyhledávače spojení a optimalizačních nástrojů.
25. října 2017 Tomáš Martinec (SYSGO) Testování spolehlivého software Při vývoji spolehlivého software, jehož chyby mohou způsobit poškození zdraví nebo enormní ekonomické ztráty, se uplatňují důkladné verifikační procesy bezchybnosti. Přednáška přehledově uvádí normu DO178B pro vývoj software v letectví a následně realtimový operační systém PikeOS. Dále bude většina přednášky zaměřena na proces verifikace a ukázek, jak je možné normu naplnit.
1. listopadu 2017 Jan Čurn (Apify) Jak se buduje globální tech startup z Prahy Apify (dříve Apifier) je cloudová platforma pro automatizaci webu, která umožňuje přeměnit libovolnou webovou stránku na API. Na této přednášce se dozvíte, jaké nástrahy musí překonat dva matfyzáci, kteří se rozhodnou takovou službu vybudovat. Povíme si podrobnosti o našem technology stacku (AWS, MongoDB, Docker, headless Chrome, ...), ale také o věcech, o kterých nám ve škole nic neřekli - jak z kusu kódu udělat produkt, jak sehnat zákazníky a investory, o hiringu, patentových trollech a jaké to je projít akcelerátorem jako je Y Combinator Fellowship.
15. listopadu 2017 Petr Paščenko (PROFINIT) Vztahové modely nad velkými daty Jakou roli hrají technologie velkých dat v současné Data Science? Každý z nás za sebou zanechává nesmazatelnou digitální stopu v desítkách informačních systémů. Mezi nejvýznamnější z nich patří systémy ve finančnictví a telekomunikacích. Co všechno lze zjistit hromadnou analýzou transakčních a geolokačních dat? Na tyto a další otázky vám odpoví přednáška o moderních trendech datového modelování.
22. listopadu 2017 Josefina Mádrová (NCR) Automatizovaný deployment pomocí Chefu Od napsání vlastního kódu až po program běžící na několika desítkách strojů v datacentru/cloudu. Jaké jsou vůbec jednotlivé kroky ve vývoji software, jakým způsobem je lze automatizovat a proč to vůbec dělat. Podrobněji se podíváme na to, jak dostat aplikaci na konkrétní stroje, proč si u větších projektů už nevystačíme s manuálním kopírováním binárek a na konkrétních příkladech si ukážeme deployment pomocí Chefu.
29. listopadu 2017 Kateřina Lahodová (KPMG) Implementace metody collaborative filtering pro cílení personalizovaných nabídek Využitím nových analytických knihoven v softwaru R (dbplyr, dplyr, tidyverse, atd.) jsme implementovali pokročilé statistické metody z oblasti machine learningu. Konkrétně popíšeme segmentaci pomocí vysoko-dimenzionálního Gaussovského smíšeného modelu a dále metody jako LSTM neuronové sítě a Collaborative Filtering, který jsme použili na transakční nákupní data. Zmíníme také využití technologie R in DB od Microsoftu a implementaci řešení Analytics-as-a-service, konkrétně automatizovaný systém běžící na denní bázi. Na závěr popíšeme zkušenosti s vývojem v malém agilním data science týmu a komunikaci s businessem.
6. prosince 2017 Lukáš Simandl (Concur) Agile/SCRUM a jeho použití v praxi Přednáška na téma Agile/SCRUM. Stručný vhled do světa agilního vývoje, filosofie a agilního přístupu k vývoji softwaru. Osvětlení, co to znamená být skutečně "agilní" a nespoléhat se jen na rozhodnutí manažerů. Jak velké společnosti "řídí agilní týmy" a proč má smysl uplatňovat agilní přístup v praxi.
13. prosince 2017 Václav Pech (JetBrains) JetBrains MPS – DSL with pleasure Pojďme společně nahlédnout za oponu a ukázat si základní principy, na kterých stojí návrhy programovacích jazyků, překladačů a IDEček. Zaměříme se hlavně na tvorbu doménově-specifických jazyků a za průvodce si zvolíme open-source nástroj JetBrains MPS. Objasníme si základní pojmy, jako abstraktní syntaktické stromy, meta-modely či generátory kódu. Náš postup bude poněkud neortodoxní, protože MPS využívá princip projekčního editoru, který obchází proces parsování textu. Porovnáme výhody a nevýhody takového přístupu, prozkoumáme několik různých druhů užitečných notací, které tento přístup umožňuje, a prodiskutujeme možnosti vzájemného kombinování jazyků.
20. prosince 2017 Ondřej Hoferek (InterSystems) Kompletní platforma pro komplexní aplikace Nároky kladené na systémy a aplikace v enterprise odvětvích (finančnictví, zdravotnictví, logistika atd.) neustále rostou. Ať už se jedná o množství a variabilitu zpracovávaných dat, integrovaných systémů a uživatelských rozhraní (webové, mobilní, vestavěné), rychlost zpracování, vytěžování informací nebo efektivitu implementace a administrace. V přednášce se zaměříme na v praxi využívaná řešení těchto požadavků a pomoc, kterou při tom nabízejí technologické platformy využívané jako jejich back-end. Představíme si InterSystems IRIS, kompletní platformu pro práci s daty a integraci systémů.
3. ledna 2018 Ondřej Macháček (T-Mobile) Telecommunications meet IT Přehled telekomunikačních systémů nutných pro přenos dat a mobilního volání v prostředí mobilního operátora, co přinese 5G, architektura 5G, aktivity Deutsche Telekomu v oblasti centralizace telekomunikačních systémů napříč evropskými pobočkami, přehled použitých virtualizačních technologií. Živá ukázka toho, jak telekomunikační prvky mohou fungovat v cloudu a že je lze zaintegrovat do Big Dat.
10. ledna 2018 Andrej Chu (SizmekRocket Fuel) Umělá inteligence, velká data, real-time Sizmek (dříve Rocket Fuel) se věnuje tzv. programatickému marketingu. Tato oblast patří na Internetu mezi ty největší výzvy, neboť vyžaduje řešení, která dokáží zpracovat obrovské množství dat v reálném čase. Problémy, kterými se zabývá, tak získavají úplně nový rozměr a vyžadují zcela odlišný přístup, než tomu je ve standardní enterprise aplikaci. Tato společnost ze Silicon Valley se tak potýká s opravdovými Big Data (120 PB dat) a Real-Time (240 miliard požadavků denně) úlohami – a to vše za použití nejmodernějších technologií, umělé inteligence a strojového učení.