Tato stránka popisuje, jak celý předmět vypadá a co od něj máte čekat.

Cvičení a přednáška

Tento předmět je zaměřen na praktické dovednosti, které lze získat pouze prací na počítači a vlastním zkoušením věcí.

K našemu (velkému) překvapení jsme zjistili, že příliš mnoho studentů není schopno číst technickou dokumentaci a samostatně se učit.

V tomto předmětu klademe velký důraz na samostudium. Nemá smysl mluvit o věcech teoreticky, když si je stejně musíte sami vyzkoušet. Každý však preferuje trochu jiné tempo při učení.

Takže je tento předmět organizován následujícím způsobem.

Přednášky jsou zrušeny kromě té úplně první, kde se dozvíte o organizaci předmětu. Čas je pak možný využít pro konzultace: prosím, domluvte se předem.

Téměř veškerá práce bude cílena v rámci přípravného samostudia před cvičením. Poskytneme vám studijní materiály (příklady atd.), ale musíte se z nich učit sami. Materiály by měly obsahovat všechny požadované informace a spoustu příkladů a kvízů.

Takto označený text označuje informace, které nejsou zásadní pro pochopení zbytku textu, ale my je považujeme za dostatečně zajímavé/užitečné na to, abychom je zmínili.
A tenhle rámeček vás bude informovat o potenciálně nebezpečných činnostech.
Zatímco tenhle rámeček vás bude informovat o věcech, které byste si vážně měli zapamatovat.

Během cvičení probereme, co jste se naučili (a popřípadě opravíme nejasnosti) a budeme pracovat na dalších příkladech, abyste si upevnili své znalosti.

Během tří cvičení (v týdnech 5, 9 a 14) bude hodnocený test (pravděpodobně během prvních 45 minut cvičení). Další dva testy budou ve formě domácích úloh - těchto 5 úloh určí dohromady výslednou známku z předmětu (detaily jsou uvedeny níže).

Věříme, že tento systém je nejefektivnější pro všechny zúčastněné. Přípravu si můžete zorganizovat podle svého uvážení (někdo se radši připraví ve více 20 minutových oknech, někdo dává přednost nepřerušovanému několikahodinovému učení). Vlastní cvičení pak můžeme věnovat zajímavým tématům namísto triviálních věcí, které stejně najdete na internetu v různých návodech.

Cvičení

Cvičení probíhají v počítačových laboratořích v IMPAKTu (Trója) nebo v Rotundě (vstup do SU2 je z boční chodby). Klidně si ale přineste váš vlastní notebook. Pokusíme se vám pomoci na něj nainstalovat Linux abyste mohli studovat, experimentovat a hrát si i doma.

Nejdůležitější pravidlo je: pokud si nevíte rady, ptejte se. Doopravdy.

Jsme tu abychom vám pomohli, abychom vás navedli správným směrem. Nebojte se ptát.

Účast na cvičeních není povinná: pokud se neplánujete vůbec účastnit, prosím, zapište se na speciální cvičení 23bNSWI177x13 a přijďte jen na písemky.

Pokud se bez předchozího upozornění nezúčastníte žádného z prvních cvičení, automaticky vás přesuneme na cvičení 23bNSWI177x13.

Pro každé cvičení budou k dispozici učební výstupy abyste si mohli sami vyzkoušet, zda rozumíte všem důležitým částem cvičení. Ty budou vždy rozděleny do dvou skupin – znalost konceptů a praktické dovednosti. První se týká věcí, které byste měli umět vysvětlit nebo o nich hovořit (např. vysvětlit, co je to překladač). Druhé se týká věcí, které byste měli umět používat (např. vědět, jak spustit překladač).

Hodnocení

Věříme, že nejdůležitější částí libovolného předmětu je naučit se něco nového a prozkoumat, jak věci fungují. Ale abychom vám mohli zapsat známku, musíme Vás taky vyzkoušet, abychom ověřili, co umíte.

Takže budou tři testy na cvičení během semestru, kde budete muset vyřešit drobnou úlohu (časový limit bude 45 minut). Také budou dvě domácí úlohy, které vyřešíte samostatně doma (bude na ně několik týdnů a pro některé budete moci využít i další on-line zdroje).

Těchto pět úloh je takových, že prověří základní znalosti z tohoto předmětu. Splnění 4 z nich je podmínkou pro úspěšné dokončení předmětu.

Každá z úloh bude mít rozšíření – jeho vyřešení pak určí výslednou známku.

Jeden z testů na cvičení bude možné zopakovat během zkouškového období (ale jen v květnu a červnu).

Aktualizace: každý si může zopakovat jeden test ze cvičení pokud nebyl splněn během semestru. Pokud jste se nezúčastnili testu na cvičení z rozumného důvodu (např. nemoc), budete si moci tento test napsat znovu a nepočítá se do toho jednoho zopakování zmíněného výše.

(Na příklad, splníte první písemku, jste nemocní na tu druhou a nesplníte třetí. Můžete zopakovat druhou (kvůli nemoci) i třetí.)

Výsledná známka

Známka dobře (3) bude udělena za splnění alespoň 4 základních testů (úloh). Známky velmi dobře (2) bude udělena za splnění všech 5 základních úloh a alespoň 2 rozšíření. A známka výborně (1) bude udělena za splnění všech 5 základních úloh a vyřešení alespoň 3 rozšíření.

Detaily k hodnoceným úlohám

Většina úloh budou malé programovací úkoly. Pro tyto úlohy budete od nás mít vždy sadu automatických testů která zkontroluje vaše řešení.

Testy na cvičení musí být vyřešeny v časovém limitu přímo na cvičení. Speciální cvičení 23bNSWI177x13 bude rozděleno na dvě poloviny, aby se tam všichni vešli (detaily ještě upřesníme).

Aktualizace: prosím, podívejte se na samostatnou stránku jak je rozdělení na poloviny zorganizované.

Pro úlohy na cvičení můžete využít pouze školní počítač v učebně: práce na vlastních notebooku není povolena. Stroje budou mít omezený přístup do internetu: budete ale moci používat offline dokumentaci (manuálové stránky) a některé taháky od nás.

Domácí úlohy musí být odevzdány před deadlinem, odložení nepovolujeme.

Domácí úlohy budou větší a počítáme s tím, že využijete on-line zdroje pro jejich vyřešení. Bude tedy možné zjišťovat řešení na místech jako je StackOverflow nebo používat nástroje jako Copilot, ChatGPT a podobné, abyste úlohu vyřešili. V těchto případech ale musíte ocitovat vaše řešení a musíte být schopní vysvětlit, jak funguje. Pokud nedokážete svoje řešení vysvětlit, je to stejné, jako byste ho vůbec neodevzdali.

Detaily jsou na samostatné stránce.

Kontakt

Pokud se chcete na něco zeptat, nejlepší čas a místo je pochopitelně během cvičení.

Technické dotazy

Pokud máte dotaz k některému z probíraných témat nebo příkladů, otevřete prosím issue v tomto projektu na GitLabu.

Studenty přidáme do projektu Forum během prvního týdne semestru.

Nepište e-mail přímo vašemu cvičícímu. Nebudeme na tyto e-maily reagovat.

Pokud se váš dotaz týká některé z hodnocených úloh (a máte pocit, že byste mohli sdělovat řešení) nebo jde o soukromý dotaz, označte issue jako Confidential.

Důvody pro tento přístup jsou dva. Budete alespoň více používat GitLab a navíc je to efektivní způsob jak sdílet odpovědi. Čili, nejdříve projděte existující dotazy a pak se ptejte.

Ostatní dotazy

Obecně preferujeme, pokud používáte GitLab Issues na vše, protože je to pro nás jednodušší. Označením issue jako confidential zajistí, že ji uvidí jen vyučující.

Můžete se samozřejmě ozvat i přímo svému cvičícímu, ale otevřením issue se typicky zkrátí čas na odpověď.

Pokud potřebujete poslat e-mail všem vyučujícím, e-mailový alias teachers-nswi177@d3s.mff.cuni.cz je tu pro vás.

Zvláštní případy (pozdní odevzdání apod.)

Na řešení nahraná po deadlinu nebude brán zřetel.

Zdůvodnění: všechny domácí úlohy budou zveřejněny několik týdnů před termínem odevzdání. Mělo by tedy být možné si vše naplánovat i když chcete vyrazit na týden na vandr někdy během semestru.

Ale víme, že ne vždy je možné vše dopředu naplánovat. Pokud máte pocit, že vaše situace vyžaduje speciální přístup, prosím, ozvěte se nám co nejdříve a domluvíme podrobnosti (typicky jde o situace jako dlouhodobá nemoc apod. u kterých skutečně doufáme, že nenastanou).

Buďte sví …

… a neopisujte.

Cílem tohoto předmětu je seznámit vás s Linuxem a naučit vás jak v něm efektivně pracovat. Odevzdávání řešení opsaných z Internetu tento cíl nesplní (pokud to explicitně nedovolíme). Tohle také není týmový předmět – diskuze nad možnostmi řešení je v pořádku, odevzdání společného kódu není.

Cizí kód musí být jasně označen, použití cizího kódu bez citace (URL ale obvykle stačí) je považováno za podvod. Pokud se rozhodnete zkopírovat cizí kód, uveďte, kterou část jste zkopírovali a proč. Pokud se rozhodnete cizí kód upravit na své řešení, označte, které části jste upravovali a proč.

Pokud si nejste jisti, zeptejte se.