Další materiály

Upoutávky :-)

Následující shrnutí by vám měly poskytnout představu o celkovém směřování předmětu a co se bude probírat na jednotlivých cvičeních.

Cvičení 1: Organizace předmětu, Linux jako grafický uživatelský systém. Stručně si představíme cíle předmětu, pravidla a podmínky pro splnění. Pak prozkoumáme grafické rozhraní nabízené Linuxem, abychom si mohli vybrat to nejhezčí a upravit si ho.

Cvičení 2: Úvod do Linuxového rozhraní příkazové řádky. Skutečná síla Linuxových systém je v jejich rozhraní příkazové řádky. Uvidíme, jak ji můžeme využít pro práci se soubory ale i pro pokročilé úlohy jako je monitorování systému. A to jen pomocí pár základních příkazů, které jsou na každém unixovém systému.

Cvičení 3: Základní skriptování a zpracování dat v Linuxu. Na tomto cvičení odkryjeme skutečnou sílu shellových skriptů: univerzální a mocné lepidlo, které zjednoduší každodenní úlohy ale také zvládne hrubé zpracování dat (než je předáme do specializovaných nástrojů pro detailnější analýzu).

Cvičení 4: Stavební bloky shellových skriptů a Git na příkazové řádce. Vylepšíme naše znalosti shellových skriptů tím, že se naučíme používat návratové kódy k jejich řízení. Také rozšíříme seznam používaných příkazů: API shellu. Také začneme používat Git lokálně z příkazový řádky.

Cvičení 5: Práce na vzdálených strojích pomocí SSH, písemka na cvičení I (skripty a roury). Skutečná síla Linuxové shellu se projeví, až když je používán vzdáleně: uvidíme jak je práce na serverech jednoduchá přes SSH a proč příkazová řádka dominuje serverovému světu. Také si zrychlíme práci s Gitem pomocí autentikace bez hesla. Cvičení začne krátkým povinným testem.

Cvičení 6: Shellové skripty. Učiníme naše skripty čitelnější pomocí funkcí a proměnných a ukážeme si další cesty, jak spolu mohou programy komunikovat (např. pomocí command substitution).

Cvičení 7: Každodenní větvení v Gitu. Větve v Gitu jsou to co umožní více vývojářům pracovat na stejném projektu. Bez potřeby explicitní synchronizace nebo strachu, že přepíšou kód někoho jiného. Ale také bez dalších nároků na vaši práci s Gitem a s minimální režií.

Cvičení 8: Pokročilé skriptování a lintovací nástroje. Tohle cvičení je závěrečnou kapitolou k skriptování v shellu: uvidíme, jak fungují cykly a podmínky. Také využijeme ShellCheck a další nástroje pro nalezení chyb v našich skriptech dřív, než je vůbec spustíme.

Cvičení 9: Základy Linuxové administrace, regulární výrazy, písemka na cvičení II (Git). Linuxové systémy mohou běžet roky bez přerušení, ale občas nějakou údržbu vyžadují. V tomto cvičení si projdeme úplné základy správcovství. Také se podíváme na regulární výrazy, které mohou sloužit pro jednoduché i absolutně divoké hledání v textu (nebo dokonce jeho změnu). Cvičení začne krátkým povinným testem.

Cvičení 10: Systémy pro sestavování a základy make. Zavedeme si koncept systémů pro sestavování (build tools): pomocí nich lze zachytit, jak sestavit složitý software, takže vývojáři si nemusí pamatovat každý detail. Zaměříme se nástroj make, který je sice starší, ale velmi spolehlivý nástroj tohoto typu.

Cvičení 11: Siesta. Protože je uprostřed týdne státní svátek, nejsou žádná nová témata. Dožeňte zameškané úlohy nebo přeskočená témata z předchozích cvičení. Nebo si prostě jen odpočiňte a udělejte si prodloužený víkend. Prosím, domluvte se s svým cvičícím, jestli se bude cvičení vůbec konat.

Cvičení 12: Jednoduchá virtualizace s Podmanem. Ukážeme si, jak lze využít Podman pro efektivní testování programů v různých prostředích, aniž bychom se museli bát, že si rozbijeme vlastní systém. Uvidíme, že pomocí Podmanu si můžeme nachystat webový server během pár vteřin, otestovat v něm váš web a stejně rychle ho pak zrušit.

Cvičení 13: Základy kontinuální integrace a pokročilé nástroje pro vývoj v Pythonu. Uvidíme, jak můžeme využít virtuální prostředí Pythonu pro vývoj projektů. A uvidíme, že nastavit si tzv. continuous integration, která spustí automatizované testy vašich programů při každém commitu do GitLabu je vlastně hrozně jednoduché.

Cvičení 14: Síťové nástroje a meziprocesová komunikace, písemka na cvičení III (make). Představíme si několik nástroj z dlouhé řady určených pro práci se sítí: zaměříme se na nástroje pro základní ladění a konfiguraci. A také se podíváme na signály, kterými můžeme ostatním procesům sdělovat neočekávané stavy. Cvičení začne krátkým povinným testem.